Enakustika pod drobnohledem aneb když žehlička maluje

Enakustika pod drobnohledem aneb když žehlička maluje
"Když žehlička maluje" - to není výrok hospodyňky, které již “ hráblo“ (pardon za ten výraz, ale jiný trefný mne nenapadl), ale výtvarná technika, ke které si od plotny můžete odskočit.
  • Velmi často setkávám s ženami, které chtějí malovat, ale obávají se, že to neumí.
  • Chtějí malovat právě proto, že si od té plotny (a teď to myslím jako opis každodenního starání se o rodinu) chtějí odskočit. Tohle horké malování voskem opravdu zvládne každý.
  • Žehlička maluje jak se jí líbí. Tedy občas poslechne vaši ruku, ale většinou si vystačí sama, tedy pokud jí vědomě neřídíte. Občas si řekne o trochu dalšího vosku.

Papíry, vosky i pomůcky na enkaustiku najdete v našem eshopu v kategorii Enkaustika.

Tak já jdu vyzkoušet ten vosk

Na trhu se prodávají různé vosky, které jsou určeny pro enkaustickou malbu. Někdo se snaží ušetřit a kupuje obyčejné voskovky, ale opak je pravdou. Neušetříte. Vosky, které jsem zkoušela já, prakticky nemizí. Skutečně. Namalovala jsem 10 obrázků A4 a vosků mám téměř jako na počátku. Vrchní vrstvy vosků nechávají prostoupit spodním barevným vrstvám, přesně tak, jak jsem si to představovala. Vosky s příměsí bílé jsou pěkně kryvé. Já pracovala s vosky určenými na malbu krajiny. Zpočátku se mi zdálo, že barvy jsou poměrně ostré, ale s postupující prací, jsem zjistila, že je to přesně ono.

Karton přímo na míru

K malování jsem použila karton A4 určený na enkaustickou malbu. Jeho velké plus je, že se při dotyku horké žehličky vůbec nekroutí. To není tak samozřejmé ani u papírů určených pro enkaustické malování. Vím o pokusech, kdy se lidé snaží ušetřit a malují na křídový papír, nebo na rub kalendáře. Tady právě poznáte, jakou paseku udělá kroutící se papír. Tento papír snese i opětovné přemalby a četné dotyky horku žehličkou. To když horkou žehličku máte přece jen chuť korigovat.

Není pero jako pero

Pro mne je nezbytnou součástí vybavení pro enkaustickou malbu i horké pero. Bez jeho ostrého hrotu bych nemohla nakonec popustit uzdu své fantazii. Kousky, které mi udělala žehlička na papíře, by tak zůstaly bez zásahu mého vědomí.

Závěr z mého dnešního testu

Vosky i papíry jsou opravdu prima. Užijete si s nimi. Maluje se na ně dobře, možná i skvěle. A hlavně vosky nemizí, jako u některých jiných značek, či prapodivných náhražek.

 

Článek pro Davonu připravila Zuzana Klápšťová, ateliér ŠUM

Doporučujeme