Zpět na článek

Akvarelové papíry Etival od Clairefontaine očima Kamily Havlíkové

Oslovili jsme malířku Kamilu Havlíkovou a poprosili jí o otestování akvarelových papírů z naší nabídky. V tomto článku zhodnotí papíry Etival ze 100% celulózy, které jsou primárně určené právě na akvarel. V našem e-shopu je najdete v kategorii Malba - mokré techniky - akvarel.

Kamila Havlíková

žije a tvoří v Roztokách u Prahy. Zabývá se malbou, kresbou a ilustrací. Tematicky vychází z přírody, z pohledů pod povrch struktur a procesů. Na cestách a v terénu nejčastěji maluje akvarelem, který svou bezprostředností dokáže zachytit okamžik i proměnu. V ateliéru většinou používá techniku mnohavrstevné malby olejem na plátno, která umožňuje postihnout jemné barevné přechody a světlo. Kromě těchto převládajících technik ráda experimentuje i s kresbou a dalšími způsoby zobrazení.

 

Etival 250 g/m, Rough
Akvarelový papír relativně nižší gramáže vhodný též pro kvaš a lavírovanou kresbu. V malém formátu nižší gramáž nevadila, po uschnutí se papír vyrovnal. Má velmi příjemnou strukturu, která vynikne při rychlejší práci se sušším štětcem – vynechaná bílá místa dávají malbě lehkost a svěžest.
Etival 300g/m, classic grained
Akvarelový papír standartní kvality, vhodný i pro kvaš a lavírovanou kresbu. Struktura je poměrně nevýrazná, takže při rychlejší práci nevynikne, spíš působí jako hladký. Poněkud více pohlcuje barvu, po uschnutí dost zesvětlal.
Etival 300g/m, cold pressed
Kvalitní papír ideální pro akvarel, ale i kvaš a lavírovanou kresbu. Dostatečná gramáž zajistí pevnost a to, že se papír nezvlní. Přesto pro práci s větším množstvím vody doporučuji hlavně u malého formátu přichycení papíru k podložce, vlhký papír zejména menší velikosti má tendenci se kroutit. Po uschnutí se papír vyrovnal. Zrnitost je jemnější, ale určitá struktura je patrná, což dělá akvarel svěžím.

Kamila Havlíková pravidelně publikuje na výtvarném blogu http://kamilahavlikova.blogspot.cz/.
Více na http://www.kamilahavlikova.cz/